Juoksukoulu jatkaa treenaamista elo-syyskuussa. Tule mukaan!

Juoksukoulu jatkuu kesän jälkeen 4.8. alkaen. Tervetuloa vanhat ja uudet treenaajat!
Juoksukoulussa on lämmin tunnelma, ja kaikki kannustavat toisiaan. Pienryhmä motivoi, auttaa haastamaan itseä sopivasti ja tukee säännöllistä treenaamista. Tavoitteena on, että juoksusta muodostuu hyvinvointia tukeva, mieluisa harrastus. Juoksukoulu jatkaa treenaamista elo-syyskuussa kerran viikossa tiistaisin. Ohjaajana jatkaa kokenut fysioterapeuttimme Teemu.
RunChallenge ja Mahdollisuus lapselle ry:n Juoksukoulu aloittivat keväällä yhteisen, innostavan harjoittelukauden. RunChallenge on kaikille avoin ja inklusiivinen kansainvälinen liikuntaprojekti, jonka ytimessä ovat hyvinvointi, ilo, ystävyys ja yhdessä tekeminen. Iästä, kunnosta tai taustasta riippumatta.
Syksyn treenikaudella treenaamme tiistaisin:
4.8. ja 11.8. kello 16.30-17.30
18.8.-22.9. kello 18.00-19.00
Syksyn aikatauluihin voi vielä tulla muutoksia.
Hinta: yhdistyksemme jäsenille 105 € ja ei-jäsenille 115 €. Hintaan sisältyy koko juoksukausi, kevät ja syksy. Sisältää osallistumismaksun Malaryn matkaan.
Mikä on Malaryn matka? Juoksukoulu huipentuu Malaryn matkaan, saavutettavaan liikuntatapahtumaan lauantaina 26.9., johon juoksukoululaiset voivat halutessaan osallistua yhdessä. Malaryn matkalle ovat tervetulleita myös tukijoukot ja ihan kaikki kiinnostuneet! Lue Malaryn matkasta täältä.
Kenelle juoksukoulu on suunnattu?
Juoksukoulu on suunnattu erityistä tukea tarvitseville nuorille aikuisille, jotka hyötyvät pienestä, turvallisesta ryhmästä. Ohjaajana jatkaa erityisryhmien parissa pitkään työskennellyt fysioterapeuttimme Teemu, joka tarjoaa yksilöllistä tukea. Osallistumiseen ei tarvita diagnoosia, oma kokemus tuen tarpeesta riittää.
Miksi Juoksukoulu?
Erityisryhmillä kestävyystyyppinen, tavoitteellinen harjoittelu jää usein vähälle. Juoksukoulu auttaa esimerkiksi:
- löytämään sopivat lenkkireitit ja juoksuvauhdin
- opettelemaan lämmittelyt, venyttelyt ja palautumisen
- seuraamaan omaa kehitystä, jos niin halutaan
- sietämään turvallisesti hengästymistä ja rasitusta
- löytämään motivaatiota ja liikuttavaa yhteisöä
Tavoitteena on auttaa nuorta löytämään pitkäaikainen, turvallinen ja mukava liikuntaharrastus.
Tervetuloa mukaan vanhat ja uudet treenaajat!
Kysy lisää Teemulta tai ilmoittaudu mukaan: info@malary.fi


