RunChallenge -juoksukoulu alkaa. Tervetuloa iloiseen aloitustapahtumaan!

RunChallenge & Juoksukoulu – startti tiistaina 28.4. Tule mukaan nauttimaan liikunnasta, hyvästä fiiliksestä ja yhteisöllisyydestä!
Käynnistämme uuden liikkumishaasteen, kun RunChallenge ja Juoksukoulu aloittavat yhteisen, innostavan harjoittelukauden. RunChallenge on kaikille avoin, maksuton ja inklusiivinen kansainvälinen liikuntaprojekti, jonka ytimessä ovat hyvinvointi, ilo, ystävyys ja yhdessä tekeminen. Iästä, kunnosta tai taustasta riippumatta.
Aloitustapahtuma järjestetään tiistaina 28.4., jolloin pääset mukaan kokeilemaan ja innostumaan matalalla kynnyksellä.
Aloitustapahtumassa 28.4. pääset:
- Juoksemaan tai kävelemään omaan tahtiin – sopii ensikertalaisille ja kokeneemmille.
- Osallistumaan ohjattuihin, turvallisiin treeneihin, joita vetävät koulutetut ohjaajat.
- Liikkumaan myös pyörätuolilla, vapaaehtoisten avustajien kanssa.
- Tutustumaan uuteen, kannustavaan yhteisöön, jossa kaikki ovat tervetulleita.
RunChallenge kasvaa vauhdilla eri kaupungeissa ja kokoaa yhteen tuhansia liikkujia, jotka haluavat voida hyvin ja tehdä hyvää yhdessä. Nyt olemme mukana – tule sinäkin!
Olipa tavoitteesi kunnonkohotus, uusien ystävien löytäminen tai lempeä startti liikunnallisempaan arkeen, tämä on täydellinen hetki aloittaa.
Kysy lisää & ilmoittaudu mukaan: info@malary.fi
Juoksukoulu – treenit tiistaisin 5.5. alkaen
Juoksukoulussa on lämmin tunnelma, ja kaikki kannustavat toisiaan. Pienryhmä motivoi, auttaa haastamaan itseään sopivasti ja tukee säännöllistä treenaamista. Tavoitteena on, että juoksusta muodostuu hyvinvointia tukeva, mieluisa harrastus.
Treenikaudet:
- Kevät: tiistaista 5.5. kesäkuun alkuun
- Kesän tauon jälkeen: elokuu–syyskuu
(Kellonajat ja syksyn tarkemmat päivät päivitetään pian.)
Juoksukoulu huipentuu Malaryn matkan saavutettavaan liikuntatapahtumaan lauantaina 26.9., johon juoksukoululaiset voivat osallistua yhdessä. Malaryn matkalle ovat tervetulleita kaikki kiinnostuneet!
Kenelle juoksukoulu on suunnattu?
Kurssi on suunnattu erityistä tukea tarvitseville nuorille aikuisille, jotka hyötyvät pienestä, turvallisesta ryhmästä. Ohjaajana toimii erityisryhmien parissa pitkään työskennellyt fysioterapeutti Teemu, joka tarjoaa yksilöllistä tukea. Osallistumiseen ei tarvita diagnoosia – oma kokemus tuen tarpeesta riittää.
Miksi Juoksukoulu?
Erityisryhmillä kestävyystyyppinen, tavoitteellinen harjoittelu jää usein vähälle. Juoksukoulu auttaa esimerkiksi:
- löytämään sopivat lenkkireitit ja juoksuvauhdin
- opettelemaan lämmittelyt, venyttelyt ja palautumisen
- seuraamaan omaa kehitystä, jos niin halutaan
- sietämään turvallisesti hengästymistä ja rasitusta
- löytämään motivaatiota ja liikuttavaa yhteisöä
Tavoitteena on auttaa nuorta löytämään pitkäaikainen, turvallinen ja mukava liikuntaharrastus.
Toiminta on saanut tukea Urlus-Säätiöltä, joka edistää nuorten syrjäytymisen ehkäisyä.
Kysy lisää & ilmoittaudu mukaan: info@malary.fi
Lisätietoja RunChallengesta ja juoksukoulusta julkaistaan lähiaikoina – pysy kuulolla!


